EFT Tekniği

EFT’nin kökeni tarih öncesine kadar gider ve aslı doğu tıbbına dayanır. EFT tekniği iğnesiz akupunktur gibi tarif edilmektedir akupunktur ve akupresur yöntemleri ortak kullanılarak geliştirilmiş ve bugünkü en kolay kullanılan haline gelmiştir. Amerikalı Dr. Roger Callahan doğu tıbbını araştırmış ve olumsuz anıların, travmalar ve kötü deneyimlerin neden olduğu duyguların insan bedenindeki enerji akışını negatif olarak etkilediğini fark etmiştir. Fobilerin, kaygıların ve endişelerin tedavisi için yaptığı çalışmalar sonucunda enerji kanallarımızın başlangıç noktalarına yapılan küçük vuruşların çok pozitif sonuçlar yarattığını fark etmiş, ve geliştirdiği bu yöntem ile bir çok hastasında muhteşem sonuçlar almıştır.

Dr. Roger Callahan ilk kez 1980 yılında bu tekniği keşfetmiştir. Su fobisi olan Mary adında bir hastasına yaklaşık 2 yıl boyunca bilinen tüm terapi yönetmelerini denemiş ve neredeyse hiç yol alamamıştır. Yine bu seanslardan birinde mary Midesinin bulandığını söyleyince Dr. Callahan doğu tıbbındaki araştırmalarından yola çıkarak; mary’nin göz altındaki mide meridyenine ufak vuruşlar yapıp ne olacağını görmek istemiştir; birkaç dakikalık bu küçük vuruşlardan sonra mary bulantının durduğunu söyleyince yakınlardaki bir havuza gitmişler ve mary tüm fobisinin kaybolduğunu söyleyip yüzüne su serpmeye başlamıştır. Bu fobiye bağlı tüm korkuları endişeleri ve baş ağrıları hepsi bir anda kaybolmuş ve bir daha da asla tekrar etmemiştir. 1990 yılların başlarında ise Stanford’lu bir mühendis olan Gary Craig, bu
yöntemi çok daha basitleştirip her insanın kullanabileceği bir hale getirmiştir. Çünkü Gary Craig in tekniği ile her türlü sorun için ortak bir kullanım şekli bulunmuştur.  Gary Craig bu yeni tekniğe EFT demiştir.

EFT nedir?

“Emotional Freedom Techniques” isimli Duygusal Özgürleşme Tekniğidir. EFT, Gary Craig isimli, Stanford Üniversitesi mezunu bir mühendis tarafından geliştirildi. Kendisi aynı zamanda, tanınmış bir NLP (Neuro Linguistic Programming) uzmanıdır. EFT tüm Dünya’da %97 başarı gösteren duygusal özgürleşme tekniğidir. Kısaca iğnesiz akupunktur ve duygusal bir egzersiz olarak tanımlamak mümkün. Sanıldığının aksine sadece psikolojik rahatsızlıklarda değil, tüm fiziksel rahatsızlıklarda bu teknikten yararlanmak mümkün. Enerji bedenimizdeki akımlar EFT ile yeniden düzenlenebilir . Ruhsal ve bedensel olarak ağrıların yükünden kurtulabiliriz. Her ağrı her üzüntü yaşamımızda negatif blokaj oluşturur. Bu blokajlarda bizlere stres, korku,endişe,fobi,ağrı vb. olarak geri döner. Çalışmalar EFT nin duygusal özgürleşmeyi tamamen sağladığını göstermektedir. EFT eğitimi almış kişiler tarafından uygulanmalıdır. EFT her tür duygusal ve zihinsel sorunun uygulandıktan kısa bir süre sonra ortadan kalması durumundan dolayı yaygın olarak tercih edilir. Bedenimizdeki akapuntur noktalarını parmak uçlarıyla belli ritmik hareket ve tempoyla vurulması şeklinde uygulanan enerji çalışmasıdır. İfade edilmemiş tüm olumsuz duygular kinin enerji döngüsünde tıkanıklığa sebep olur. Kendi döngüsünde akamayan enerji kişide zihinsel, ruhsal, duygusal olarak rahatsızlanmaya yol açar. EFT ile o bölgelerdeki enerji akışı dengelenir ve blokaj kalkar bu sebeple hızlıca sonuç alınır. Doğu tıbbına göre geçirdiğimiz travma ve olumsuz enerji bedenimizde bıraktığı tıkanıklıklardır. Bizleri yıllarca hasta edebiliyor, olumsuz hayat sürmemize neden oluyor. EFT kuramı ise bunun son derece genişletilmiş halidir.

EFT Kullanım Alanları

• Olumsuz İnançlar: (“Talihsizim”, “Yalnızım”, “Beceriksizim”, “Babana bile güvenme”, “Para bana gelmez”, “Hiç kimseye güvenemem”, “Bütün erkekler aldatır”…)

• Olumsuz Duygular: (Stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon …)

• Bedensel Sorunlar: (Alerjiler, sırt ve bel ağrıları,kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık,karın ve mide ağrıları…)

• Duygusal Travma: (Kaza, cinsel taciz, terk edilme, işten çıkarılma, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama…)

• Ruhsal Gelişim: (Dinginlik, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme…)

• Madde Bağımlılıkları: (Sigara, alkol, yemek, alışveriş…)

• İlişki Sorunları: (Cinsel Sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı…)

• Hedef Belirleme: (İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını gerçekleştirmede…)

• Performans Artırma: (Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma…)

EFT seansları uzaktan da yapılabilmektedir.


EFT’nin özellikleri

• Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile 30-40 gün içinde sorun olmaktan çıkarır.

• Etkili ve kalıcıdır.

• Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz.

• Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır.

• Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.

• Kendi kendine uygulanabilir.

• Soruna bağlı olarak başarı oranı 97’dir.

EFT Uygulaması

Bedenimizin yaşam kaynağı enerji, “meridyen” adı verilen ve kendileri de enerjiden oluşan kanallar ile bedene yayılır ve tüm sistem tarafından kullanılır. Enerjinin sürekli ve düzgün aktığı, yüksek olduğu zamanlar bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır.
Yaşadığımız olumsuzluklar – travmalar ve belirdikleri anda yaşamayıp içimizde tuttuğumuz duygular meridyenlerde tıkanıklıklar, aksamalar yaratır. EFT bunların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir.