Bach Çiçekleri

Bach Flowers Homeopatik Kürleri…

Yüzyılın başında bazı ruh halleri ile farklı çiçek türlerinin ilişkili olduğunu keşfeden Dr. Bach, bu çiçeklerin homeopatik özlerini kullanmış ve insanların ruh hallerini değiştirmeyi başarmıştır.  Seneler içinde Dr. Bach’ın kullandığı bu sistemin kullanımı yaygınlaşmış, Bach Çiçekleri şeklinde adlandırılan sistematiği bütünsel tıp uygulamalarını kullanan terapistler tarafından ruhsal sorunlarda en sık kullanılan yöntem haline gelmiştir. Yakın geçmişte Avrupa’da zaman geçirdiyseniz ve alternatif terapi yöntemlerine biraz da olsa ilgiliyseniz, Bach Çiçekleri adını mutlaka duymuşsunuzdur.

Dr. Bach, bazı çiçek bitkilerin ve özellikle çiçek türlerinin çeşitli negatif duygu yönlenmeleri üzerinde etkili olduğunu ve bu olumsuz duygusal yönelimleri pozitif yönlü etkileyebildiğini bulmuştur. Bu konuda önceden tanımlanan 38 kür bulunmaktadır ki; bu da 38 farklı ruh hali, 38 farklı kişilik demektir.

Bach Çiçekleri Terapi Yöntemi

Bach çiçekleri, duygusal ve ruhsal problemler için kullanılan alternatif veya tamamlayıcı bir terapi yöntemidir. Yabani bitkilerin çiçeklerinden elde edilen sulandırılmış özlerden yapılırlar.

Bir tıp doktoru ve homeopat olan Edward Bach, bu kürleri 1900’lerin başında yarattı. Homeopati, vücudun kendi kendini iyileştirebileceği inancıdır. Vücudu veya zihni tedavi etmek için bitkiler ve mineraller gibi az miktarda doğal madde kullanır. Bach çiçek kürlerinin arkasındaki fikir, homeopatiye benzer. Ancak daha az malzeme kullanılır ve doğrudan fiziksel semptomlar üzerinde değil, bunun yerine duygular üzerinde çalışılır.

Bach, olumsuz duyguları iyileştirmenin vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanıyordu. Sistemi, her biri belirli bir olumsuz duyguyu ele alan 38 kür içerir. Duygular, hastalığın yedi geniş psikolojik nedenine göre gruplandırılmıştır:

Korku

Belirsizlik

Mevcut koşullara ilgi eksikliği

Yalnızlık

Etkilere ve fikirlere aşırı duyarlılık

Üzüntü veya umutsuzluk

Kendi pahasına başkalarını önemsemek

Ruhsal problemlerden arınarak, kendinizi kötü hissetmenize neden olan duygularınızı değiştirebilirsiniz…

Bach Çiçekleri Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bach Çiçekleri hakkında hazırladığımız içerikleri incelemenizi ve ardından merak ettiğiniz her türlü konuda sorularınızı paylaşmanızı istiyoruz. Bunun ardından sizi kliniğimize görüşmeye davet etmekteyiz. Bu görüşmede, hangi kür veya kürlerin sizin için uygun olduğunu belirliyoruz. Görüşmeden sonra belirlenen Bach Çiçekleri karışımını biorezonans cihazıyla terapide uyguluyoruz. Sorunun nedenine göre bazı durumlarda farklı rezonans terapileri de kullanılmaktadır. Seans sonrasında size özel hazırlanan Bach Çiçekleri karışımı, günlük kullanılmak üzere size verilmektedir. Bu karışım, gün içinde kolayca dil altına sıkarak uygulayabileceğiniz bir sprey halindedir.

Birlikte seçtiğimiz kürlerle birlikte Bach Çiçekleri terapisini aldıktan sonraki haftalarda etkileri hissetmeye başlarsınız. Ancak bazen etkinin birkaç gün gibi daha kısa sürede de ortaya çıktığını görmekteyiz. Normalde Bach Çiçekleri kürünün 1 ay süreyle kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Sonraki süreçteyse bazı seçilen çiçeklerin kullanımına artık gerek kalmamakta, kişi 1 ay sonrasında değiştiğini fark ettiği için belli çiçeklerin kullanımına ihtiyaç olmadığını söylemektedir. Bu gibi durumlarda tedaviye diğer konular üzerinden devam ediyoruz.

İlaç Değil…

Bazı bitkilerin homeopatik özlerinin kullanıldığı Bach Çiçekleri Terapisinde ilaç kullanılmaz. Bu kürler ilaç değil, eser miktarda bitkisel ekstre içeren özlerle yapılır. Yapılan uygulamada tanımlanmış çiçeklerin enerjisi kullanılmakta ve böylelikle kişinin enerjisi değiştirilmektedir. Bu yüzden Bach Çiçekleri herhangi bir ilaçla etkileşime geçmemekte, herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır.

Bu çiçekleri yalnızca ruhsal problemlerde kullandığımız söylemek haksızlık olacaktır. Farklı şikâyetlerle başvuran hastalarımız için kliğimiz bünyesine Bach Çiçekleri pek çok farklı amaçla kullanılmaktadır. Her rahatsızlığın kişiye özel ruhsal etkileri de bulunduğundan, bireyin ruhsal yapısındaki sertliklerin giderilmesi ile rahatsızlıkların üstesinden gelmek çok daha kolay olmaktadır.

Hangi durumlar içindir?

• Stres • Kaygı • Korkular • Depresyon • Endişe • Dikkat eksikliği • Hiperaktivite • Asabiyet ve kızgınlık • Tramvatik durumlar • Öfke nöbetleri • Moral bozuklukları • Mutsuzluk halleri • Enerji düşüklüğü vb…

İhtiyacınız olan maksimum 5 kürü aşağıdaki tablodan seçebilirsiniz. Sonrasında size özel hazırlanan Bach Çiçekleri karışımı, günlük kullanılmak üzere size verilmektedir. Bu karışım, gün içinde kolayca dil altına sıkarak uygulayabileceğiniz bir sprey halindedir.

[tm-pg-gallery id=”872″][/tm-pg-gallery]