Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı

Servikal strain olarak da bilinen boyunda gerginlik, boyun zorlanması ve incinmesi tanımlarıyla da ifade edilir. İster yanlara, ister öne, isterse de geriye olsun, omurganın tüm bölümleri içinde en çok hareket ettirilen parça boyun ve ense köküdür. Servikal omurların esnekliğinden dolayı başın sağa ve sola doğru döndürülmesi de mümkündür. Ancak bu esneklik aynı zamanda büyük gerilimlere yol açmaktadır. Bu nedenle boyun bölgesinde, genellikle bloke olmuş omurlar, sertleşmiş ve gerilmiş kas ile tendonlar nedeniyle sık sık ağrılı hareket kısıtlılıkları oluşmaktadır.

Boyunda gerginliğin nedenleri

Boyunda gerginliğin çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Otururken veya uyurken alınan yanlış pozisyonlar, boyun bölgesinde bulunan kasların aşırı bir şekilde gerilmelerine neden olabilirler. Bunun sonucu ilgili kaslar ihtiyaçları olan oksijeni alamamakta ve metabolizmada bu kaslara ilişkin sıkıntılar baş göstermektedir. Söz konusu kaslar sonuç olarak gerilir ve sertleşirler ki bu durum da son derece ağrılı olabilmektedir. Boyunda gerginliğin yaygın olarak görülen diğer nedenleri ise ağır yük taşırken mekanik gerilimin vücudun iki tarafına eşit olarak dağıtılmaması ve uzun süre oturmak veya ayakta durmaktır.

Sonuç olarak boyun bölgesinde bulunan bazı kaslar aşırı bir şekilde gerilirler. Zarar gören kasların rahatlatılması işlevini görecek kaslar da daha büyük bir gerilime maruz kalırlar. Kalıcı stres de, boyunda gerginliğin sıklıkla görülen nedenleri arasındadır. Söz konusu kalıcı stres, kasların oldukça hızlı bir şekilde gerilmelerine yol açar. Bunlara ek olarak artroz veya osteoporozun neden olduğu yıpranma belirtileri, cereyanda kalma ve aşırı kilo da boyunda gerginliğe neden olan faktörlerin arasındadır. Boyunda gerginlik, bazı durumlarda servikal bir omurun kayması veya protrüse olması nedeniyle de tetiklenebilmektedir. Omurganın malpozisyonu (skolyoz) da nadir de olsa boyunda gerginliğin bir nedeni olarak görülebilmektedir.

Biolife Rezonans bu alanda enerji ve frekans dengeleme temelli danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için lütfen merkezimizi arayınız – 0216 3616393